Kőszeg város történetében három temető helyét sikerült meghatározni. Az első, középkori szokás szerint az akkori város területén, a plébániatemplom – a mai Szt. Jakab-templom mellett – alakult ki. Az 1600-as években új helyet kerestek a holtaknak. Ezt először a mai Temető utca bal oldalán jelölték ki, amelyet azonban néhány évtized után felhagytak. 1632-ben már biztosan új, a mostani helyen is temetkeztek. Ebben az időszakban egyszerre mindhárom helyen búcsúztattak halottakat. Eleinte a 17. században épült, kőből emelt fatornyos protestáns templomocska töltötte be a ravatalozó funkcióját, ezt váltotta az 1748-ban befejezett kápolna. Ekkorra rögzülhettek a temetkezési szokások. A katolikus és az evangélikus felekezet közösen, mégis egymástól elkülönülten osztotta fel egymás között a területet, ez szigetszerűen ma is látható.
A legkorábbi eredeti helyükön álló síremlékek klasszicista stílusúak. Ezen kívül láthatók még historizáló, szecessziós, modernizáló és egészen egyedi kő, fa és vas alkalmatosságok. Különlegeségnek számítanak a helybeli mesterek által készített kovácsoltvas emlékek és sírkerítések. Utóbbiak közül alig lehet két egyformát találni. A 19. század végén a látogatók még bőven találkozhattak barokk és rokokó kövekkel. Ezek töredékét sikerült csak megmenteni az 1920–1930-as évekbeli nagyarányú pusztítás elől, amikor a temetőkápolna falai mellé és a belvárosi Szt. Imre-templom északi oldalára menekíttettek nagyon szép sírköveket.
A válogatás a leginkább ismert személyek megismertetésére koncentrál. Ugyanakkor sok, más szempontból készített listát is összeállíthatnánk, annyira gazdag a kőszegi temető története.
Kellemes nézelődést és hasznos ismeretszerzést kívánunk!
Nincs megadva térkép adat, így a térkép betöltése nem lehetséges
A természetben a kiszsidányi forrás igazi natúrparki leg…: legegészségesebb vizű, legtisztább forrásunk. A horvátzsidányi honfoglaláskori hagyományőrző központban, Marton-szálláson a szabad lovak l...
RészletekAz Írottkő legrövidebb megközelítése magyar oldalról az Írottkő tanösvény mentén.
Részletek11 kilométeres túra Tarcsafürdőtől Borostyánkőig
Részletek